Óvodánk elhelyezkedése igen kedvező, községünk központjában egy csendes forgalomtól mentes kis utcában úgy nevezett közben található, az Általános Iskola az Önkormányzati Hivatal és a Háziorvosi rendelő szomszédságában.
Intézményünk múltját kutatva feljegyzések nem állnak a rendelkezésünkre, amit tudunk nagyszüleink, idősebb emberek elbeszéléseiből maradtak ránk.
Óvodánk eleinte egycsoportos iskola előkészítő intézményként működött, majd a megnövekvő gyermeklétszám és a szülők munkába állásának hatására az akkori pártházból, tantermekből csoportszobákat alakítottak ki, azokat folyamatosan bővítették, korszerűsítették, felújították, így kapta meg az épület a mai arculatát.
Az óvoda két épületszárnyban működik, mely majdnem szemben található egymással. Mindkét épületben 2 csoportszoba, 2 gyermeköltöző 1 mosdó és 1 mellékhelyiség található. A főépületet 2002-ben bővítették egy tornaszobával, hozzá tartozó gyermeköltözővel, valamint nevelői szobával és vezetői irodával. A szemben lévő épületegységhez tartozó szolgálati lakást megkapva, azt átalakítva kialakítottunk egy fejlesztő szobát, felnőtt öltözőt, valamint zuhanyzó, mosó, vasaló, szárító és raktárhelyiséget. Önkormányzatunk az intézményünk infrastruktúráját, energiahatékonyságát folyamatosan fejleszti: épületek szigetelése, napelemek kiépítése formájában.
Csoportszobáink tágasak, világosak, berendezési tárgyai esztétikusak, az óvodapedagógusok leleményességének köszönhetően dekorációja kellemes, biztonságot sugárzó, otthonos. Játékeszközeinket a csoportszobában és az udvaron folyamatosan bővítjük, gazdagítjuk a gyermekek fejlettségének és fejlesztésének megfelelően.
Az Óvoda alapító okirata alapján 100 férőhelyes intézmény, de minden év tavaszán községünk képviselő testülete engedélyezi a 30 fős csoportlétszámot, így jelen pillanatban 4 csoportban 110 – 120 gyereket nevelünk és oktatunk. Intézményünk fogadja azokat a sajátos nevelési igényű gyermekeket, akik neveléséhez a szakemberek biztosítottak. Minden felvételre jelentkező gyermek részére biztosítani tudjuk az óvodai ellátást. A törvényi előírás figyelembevételével felvesszük a 2,5 életévét betöltött gyermekeket, kritérium a gyermek szobatisztasága. A helyi nevelési programunkban rögzítettek alapján a csoportok szervezésénél, figyelembe vettük a gyermekek életkorát és a szülők egyéni kéréseit rokonok, testvérek kerültek egy csoportban így vegyes életkorú csoportokat alakítottunk ki.
Pedagógiai Programunk sajátos arculatát a környezeti nevelés és hagyományápolás alkotja. Községünk, régmúlt hagyományainak, szokásainak felelevenítése az óvoda mindennapi életének meghatározó része. Erre építjük a tevékenységeinket, hiszen hagyományaink, szokásaink ápolása értékeink megőrzése, továbbadása fontos feladatunk. Óvodánkban szervezett ünnepek, jeles napok kiemelkednek a hétköznapokból, mind külsőségekben, mind a belső tartalmunkban. Minden ünnepet, jeles napot egy vagy kéthetes előkészület vesz körül, amely lehetőséget teremt az érzelmi átélésre, motivál a tevékenykedésekre. Az ünnepélyekhez alkalomhoz illő dekorációval, öltözettel, gyermek és felnőtt műsorokkal, kézműves kuckókkal, ételekkel készülünk. A családoknak és partnereinknek meghívót küldünk, illetve egy-egy eseményre plakátot készítünk, meghívva minden kedves érdeklődött.
A környezeti nevelés tartalma jórészt a természeti környezet adta lehetőségekből fakad. Sokat sétálunk megfigyeljük az évszakok változását, betekintünk a kiskertek munkálataiba, ismereteket gyűjtünk a növény és állatvilágról. Környezetünk természeti és emberi értékeinek tiszteletére, megbecsülésére, szeretettére neveljük gyermekeinket. A társadalmi környezet miatti hátrányok kompenzálásra elhivatottak vagyunk. Minden évben ellátogatunk a közeli városok növény és állatparkjába, megtekintjük környékünk nevezetességeit – Falumúzeumot, Mammutfenyőt. Óvodánkban kulturális, interaktív programokat szervezünk, színházi előadást, koncertet, melyek ünnepeinkhez kapcsolódnak. „Tehetségcsírákat” ápolunk, – néptánc, Bozsik programban a foci, verselők, mesemondók, kézműveskedők. Tiszteletben tartjuk a gyermekek egyéniségét, érdeklődési körét, adottságait, fejlődési ütemét, a játék elsődleges szerepét.
Az óvodai nevelés a családi neveléssel együtt, azt kiegészítve szolgálja a gyermekek fejlődését, ezért szoros kapcsolatot ápolunk a szülőkkel. Az együttműködés formái változatosak: hagyományőrző nyílt napok (Mihály napi kavalkád, Márton nap, adventi készülődés, Mikulás-várás, Farsang, Anyák napja, évzáró, ballagás, szülői fórumok, családlátogatás, fogadóóra), melyek gazdag lehetőséget biztosítanak az együttnevelés eredményességéhez. A fenntartóval, az iskolával, az egyházakkal, a Családsegítő munkatársával, a védőnővel, a háziorvossal konstruktív, jó kapcsolatot tartunk fent. Megtisztelik rendezvényeinket jelenlétükkel, egy-egy szervezési feladat vállalásával.
Óvodánk a nagyközösség kis részeként aktívan részt vesz a község rendezvényein pl. Idősek napja, átadó ünnepségek – jelenlétünkkel, ünnepei műsorainkkal a megrendezésre kerülő programok fényét emeljük.
Intézményünk jól felszerelt, a tevékenységekhez szükséges eszközök biztosítottak. A gyermekek számára a biztonságos, harmonikus, szeretetteljes, „befogadó” közeget minden csoportban az óvodapedagógusok, a pedagógiai asszisztensek, a dajkák teljes mértékben biztosítják. Nevelőtestületünk sokéves szakmai tapasztalattal, szaktudással, folyamatos önképzéssel igyekszik megfelelni a kor elvárásainak és a szakmai kihívásoknak. Nevelői munkánkat a szakmaiság és a gyermekek mindenekfelett álló érdekét szolgáló szempontok határozzák meg. Képesek vagyunk az innovációra, a külső-belső együttműködésre, pedagógiai kultúránk megújítására.
Óvodánk olyan nevelést és oktatást biztosít, amely lehetővé teszi a gyermekek egyéni képességeihez mért fejlődését. A játék átszővi a gyermekek mindennapjait, ezen a tevékenységen keresztül valósul meg tudásvágyuknak kielégítése, nyitottá válnak a világra. Arra törekszünk, hogy minél hosszabb ideig maradjon meg játékos, felfedező tapasztaló vágyuk az új befogadására.
Művelődési ház és Könyvtár
Az épület története: Bököny Községi Tanács 1963. őszén döntött a művelődési ház megépítéséről. Az intézmény 1968. augusztus 20-án került átadásra az épületet Petőfi Sándorról nevezte el.
Fenntartó: Bököny Község Önkormányzata
Az épületben található a könyvtár, a házasságkötő terem, színházterem, foglalkozási termek, amely 20-20 fő befogadásra képes. Intézményünk számos programnak ad helyett.
Az intézmény 4 fő állandó munkatárssal működik.
Mára kívülről megújult külsővel, az épületben a teleház is helyet kapott, ahol az internet hozzáférés biztosítva van a település lakosai számára.
Terdik Csabáné
művelődés szakember